resetpowiększdrukuj

Otwarcie ścieżek i wyścig

2013-09-24Otwarcie ścieżek i wyścig

Ścieżki rowerowe zostały uroczyście otwarte. W dniu 24 września 2013 na mostku granicznym przecięto wspólną wstęgę symbolicznie udostępniając ścieżki do eksploatacji.
Jak podkreślił w swoim przemówieniu wójt Gminy Łapsze Niżne -Paweł Dziuban rzadko się zdarza, aby dwa projekty realizowane po dwóch stronach granicy osiągnęły tak doskonałą synchronizację czasową umożliwiającą zorganizowane wspólnej uroczystości otwarcia ścieżek w tym samym miejscu i czasie. I rzeczywiście przekrój uczestników uroczystości podkreślał w sposób wręcz podręcznikowy transgraniczność projektów i integrację obu stron granicy. Byli obecni przedstawiciele władz krajowych, regionalnych i lokalnych, byli mieszkańcy obu miejscowości i turyści. Obecność gimnazjalistów ubranych w koszulki startowe, naładowanych adrenaliną i chęcią współzawodnictwa w wyścigu rowerowym dodawała uroczystości radości i optymizmu. Były przemówienia po słowacku i polsku, poświecenie ścieżek, wspólne przecinanie wstęgi na mostku granicznym i w końcu żywiołowy taniec w wykonaniu młodzieżowej grupy regionalnej z kapelą. 

Cel inwestycji został niewątpliwie osiągnięty, a sucho brzmiąca formuła z wniosku aplikacyjnego, czyli "wzmocnienie i ułatwienie bezpośrednich kontaktów pomiędzy mieszkańcami, turystami i lokalnym biznesem po obu stronach granicy" uzyskała nowy wymiar. Oprócz niewątpliwie polepszonych stosunków w sferze lokalnej społeczności,  pozostał efekt materialny w postaci połączonych dróg ułatwiających lepsze poznanie Zamagurza Spiskiego. 

Przemówienie Prezesa Fundacji RRJCz na uroczystości otwarcia
Tłumaczenie na słowacki przemówienia Prezesa Fundacji RRJCz
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu "Tatry" w ramach współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-213.